Tingsryds AIF har fått en ny, stark samarbetspartner i Vardia Försäkring. Tillsammans med dem kommer föreningen inte bara kunna stärka sin ekonomi utan också erbjuda sina medlemmar exklusiva förmåner.
– Vi är samarbetspartner med TAIF och jag är ansvarig för idrottskoncept vi har, där vi - men framföra allt TAIF - känner att man vill ge något tillbaka till sina medlemmar och partners, säger Jens Hellgren, som är ansvarig för idrottskonceptet på Vardia Försäkring (och själv en tidigare elitspelare och tränare i hockey) och förklarar närmare hur det hela kommer att fungera.
– Vi kommer att erbjuda föreningens medlemmar och partners prismässigt förmånliga försäkringslösningar som är minst lika bra, eller bättre, än de man har idag.
– För varje såld försäkring går en engångssumma till TAIF som vi tar från egen ficka. Ovanpå det, om man förnyar sin försäkring efter det första året går det ut en procent av det beståndet till TAIF då också, vilket kommer bli åtminstone ett femsiffrigt belopp varje år.
Detta gör då att både föreningen och dess medlemmar bli vinnare på detta. Men vilka är då Vardia? De är i dag en liten uppstickare bland de stora drakar som finns i försäkringsbranschen med mottot ”Sveriges nöjdaste kunder”.
– Vi är offensiva och älskar idrott, hockey i synnerhet. Jag har varit både på isen, i båset och i styrelserummen och jag vet av erfarenhet att det gäller för klubbar att hitta alternativa inkomstkällor, det är dyrt att driva en klubb i dag.
Vardia kommer dessutom att komma ner till Tingsryd och vara matchvärdar i matchen hemma mot Almtuna den 15 november.
– Då kommer vi lotta ut lite priser, prata med folk i hallen och visa upp oss, det är också en del i vårt samarbete med föreningen. Vi vill ju umgås med publiken och företagen runt TAIF.
– Vi kan väl säga att vi inte jobbar så traditionellt med marknadsföring som många av de andra företagen. Vi vill vara samarbetspartners med klubbar och föreningar och med det menar jag att vi vill ge varandra chansen att lyckas.
Vardia kommer själva att kontakta er, våra medlemmar, och presentera detta och sig själva närmare, där ni alltså får chansen att inte bara själva göra en bra försäkringsaffär utan också hjälpa TAIF.
Om ni inte vill stödja TAIF på detta sätt kan ni kontakta vårt kansli på mailadressen: [email protected]