annons
Just nu: 6 besökare online

Intervju med Tingsryds tränare Petter Nilsson

Jag gjorde en intervju i mars med honom. Nu tog jag kontakt med Tingsryds tränare Petter Nilsson igen för att få lite synpunkter på truppen så här långt. Det visade sig att han precis hade landat i Tingsryd för några dagars uppdatering med spelare, ledare och fys-tränare.

Om vi tittar på hur truppen ser ut nu. Din kommentar till målvakterna
Ja Zacke är på pappret kanske förstemålvakt med den rutinen och erfarenheten han har. Annars så spelar den målvakten som är bäst för dagen.

Berätta lite om era tankar vad det gäller Linus Styrman
Jag känner väl till honom sedan juniortiden. Det är en stor målvakt som plockar med ”fel” hand. Han har förstås inte samma erfarenhet som Zacke. Men han har rätt ålder för att kunna utvecklas i Tingsryd. Han kan verkligen spika igen kassen. T.ex. i en match mot Piteå förra säsongen så förlorade man skotten med 21-1 eller något liknande i en period. Han tog allt trots en massiv press.

Hur ser du på backsidan
Ja vi tappade två spelare som vi ville behålla i Robin och Björklund. Jesper Ericsson har jag haft i juniorlaget. En starkt defensiv och oöm spelare. Adam Åkesson tror vi mycket på efter hur hans utveckling sett ut. Vi har fått behålla Robin Olsson och ”Macke” Johansson vilket är glädjande.

Mike Schreiber, hur har ni tänkt där
Det är en spelskicklig offensiv back. Han är den speltypen som vi söker. Vi har även talat med folket under hans tid på college i Nord-Amerika och även där har vi fått goda vitsord.

Den danske landslagsbacken Kasper Jensen.
Honom var vi tidigt klara med att vi ville ha hit. Nu tycker jag att han fick spela för lite i VM. Men han är också en kille med rätt inställning.

Även en finsk back i Jani Forsström
Ja det här är en back som inte pratar så mycket. Men när han säger något då lyssnar man. Han är en hård och tuff back som spelar fysiskt. Han har rätt inställning och skulle stoppa pucken med huvudet om det så krävs för laget.

Blir det något mer på backsidan
Ja alla lag kollar efter bra offensiva backar. Hittar vi en sådan och det stämmer med inställningen så kommer vi ta in en sådan spelare. Men det är inget vi precis jagar, utan det är om rätt spelare dyker upp. Vi har ingen brådska här. Det viktigaste är att han har rätt inställning.

Tom Koivisto är inte aktuell
Nej det är han inte. Det är en för hög prisklass med tanke på att hans ”topp” i karriären har varit. Det även om han fortfarande är bra.

Vi diskuterar även centrarna och Petter är nöjd med den delen. ”-Vi har även flera andra spelare som kan gå in och ta centerplatsen t.ex. vid tekningar eller boxplay”. Kim Karlsson är en utpekad center i laget. Något som har varit hans plats förutom sista säsongen i Luleå

Vi kommer förstås in på Jordan Smotherman och värvningen av honom. Petter Nilsson säger att man ganska tidigt var inne på honom om Dustin skulle lämna klubben. När nu det så skedde så var ersättaren redan utsedd och man skrev kontrakt med den meriterade Kanadensaren.

Det är inget snack om att Petter är klar över hur han vill spela. Han säger också att han inte vill låsa laget vid något ”spelsystem” utan vi ska kunna spela på olika sätt vid olika situationer. Han pratar hellre om modeller än spelsystem

Han säger också att man vill spela så lite tid i egen zon som möjligt. Han pratar om överbelastning i egen zon och att det ibland kommer ges bort målchanser till motståndarna. Han säger också att det kommer smälla i sargerna. Vi ska spela fysisk hockey för att kunna ändra karaktär på matcherna när det behövs.

Han vill att laget ska kunna vinna matcher på olika sätt. Det kommer inte vara en slump hur vi spelar. Spelarna kommer veta vad de ska göra ute på isen. ”-Annars kan jag inte ställa några krav”

Vi diskuterar också alla tryout-spelarna och om det kommer flera. Det kan komma någon eller några till. Han säger också att vi måste ge alla chansen men det är kunskapen ute på isen som kommer vara avgörande.

Holger Berndt